VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI VÝCHODOČESKÉ POBOČKY ČESKÉ SPOLEČNOSTI ENTOMOLOGICKÉ 2020

15.08.2022 14:10

1)Kontakt na pobočku, Výbor :

Kontakt: Předseda VČ pobočky Mgr. Tomáš Kopecký, tel: 604894897, email: kopido@seznam.cz, místo jednání: Obvykle se setkáváme v prostorách Muzea východních Čech Opletalova 334 (areál Gayerových kasáren), 500 01 Hradec Králové 1. GPS: 50°12'46.760"N, 15°50'3.290"E  - zajišťují RNDr. B. Mocek, M. Mikát.

Internetové stránky: https://vychodoceska-pobocka-cse.webnode.cz/

Facebook: https://www.facebook.com/vccse/

Výbor pobočky pracuje ve složení: Předseda: Mgr. Tomáš Kopecký, členové výboru: RNDr. Bohuslav Mocek, Miroslav Mikát, Jan Pelikán, Ing. Jiří Klouček

2)Aktivita pobočky:

V posledních letech se činnost členů projevuje spíše na bázi individuálních kontaktů, nebo sdružování v menší skupiny pro konkrétní akce. Těmi jsou nejen individuální výzkumné entomologické projekty, jejichž příklady uvádíme níže, ale i akce ve prospěch ochrany přírody organizované jinými, tímto směrem zaměřenými spolky. Samostatné akce, které neperiodicky pobočka organizuje, nebo spolupořádá, byly v letošním velmi ovlivněny pandemií Covid-19.:

a)         Obvyklé předjarní setkání členů pobočky a přednášky v prostorách Muzea východních Čech bohužel neproběhla. Také jsme se nemohli zapojit do ochranářských akcí regionálních spolků jako obvykle.

b)        Pravidelná setkání: členové pobočky a další příznivci entomologie se pravidelně setkávali, pokud to nařízení vlády kvůli pandemii nezakazovala obvykle každé pondělí v Hradci Králové a v neděli v Pardubicích. Podobně se využívají k pravidelnému setkání 2x za rok pořádané výměnné dny v Pardubicích, to ale bylo v roce 2020 omezeno na lednový termín.

c)         V letním termínu, kdy se trochu uvolnila pandemická situace, jsme zorganizovali a uskutečnili ve spolupráci s CHKO Železné hory dne 18.7.2020 terénní vycházku ve Slavické oboře. I přes nepříznivé počasí se zúčastnilo 10 členů a příznivců ČSE.

Individuální výzkumné projekty, na kterých se podílejí členové Východočeské pobočky ČSE:

-        Východní Čechy: výzkumné projekty pro AOPK, Pardubický a Královéhradecký kraj roce 2020 např. výzkumy PR Strádovka, PP Údolí Bystřice, NPP Semínský přesyp, NPR Bohdanečský rybník, NPR Bukačka, EVL Kladruby nad Labem a další individuální práce a odborné posudky pro státní správu.

-        V ČR: CHKO Kokořínsko-Máchův kraj: PP Pod Hvězdou, PP Deštenské pastviny, PP Prameny Pšovky, PP Stříbrný vrch.

-        Zahraničí: výzkumné projekty Slovensko – NAPANT, CHKO Karancs Medves (Maďarsko), CHKO Cerová vrchovina. Členové individuálně odborně spolupracují s Muzejními a výzkumnými institucemi v ČR, ale i v EU i mimo ni. Podílejí se tak v závislosti na své specializaci skupin hmyzu na odborné determinaci sbírkových materiálu, nebo materiálů z výzkumných projektů těchto institucí.  Příklady kooperujících institucí: NM Praha, RMVČ v Hradci Králové, NHM of London, DEI, MN Berlin, NHM Budapest, NM Bratislava apod.  Výstupy z výzkumné činnosti členů jsou individuálně publikovány v odborných časopisech, jako je např. časopis ČSE Klapalekiana atd., nebo i v souborných monografiích.

-        Výstupy z výzkumů jsou zadávány také do nálezové databáze AOPK

Vnímáme, že je složité zaujmout tímto specifickým a poměrně složitým oborem mladou generaci. Proto se snažíme s kolegou Pelikánem pravidelně informovat širokou veřejnost o aktuálních entomologických a ochranářských tématech na facebookového profilu Východočeské pobočky ČSE. Doufáme, že to bude mít pozitivní vliv na mladší generaci.

Dne 31.12.2020                                                                                Mgr. Tomáš Kopecký Předseda VČ pobočky ČSE