VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI VÝCHODOČESKÉ POBOČKY ČESKÉ SPOLEČNOSTI ENTOMOLOGICKÉ 2020

15.08.2022 14:10

1)Kontakt na pobočku, Výbor :

Kontakt: Předseda VČ pobočky Mgr. Tomáš Kopecký, tel: 604894897, email: kopido@seznam.cz, místo jednání: Obvykle se setkáváme v prostorách Muzea východních Čech Opletalova 334 (areál Gayerových kasáren), 500 01 Hradec Králové 1. GPS: 50°12'46.760"N, 15°50'3.290"E  - zajišťují RNDr. B. Mocek, M. Mikát.

Internetové stránky: https://vychodoceska-pobocka-cse.webnode.cz/

Facebook: https://www.facebook.com/vccse/

Výbor pobočky pracuje ve složení: Předseda: Mgr. Tomáš Kopecký, členové výboru: RNDr. Bohuslav Mocek, Miroslav Mikát, Jan Pelikán, Ing. Jiří Klouček

2)Aktivita pobočky:

V posledních letech se činnost členů projevuje spíše na bázi individuálních kontaktů, nebo sdružování v menší skupiny pro konkrétní akce. Těmi jsou nejen individuální výzkumné entomologické projekty, jejichž příklady uvádíme níže, ale i akce ve prospěch ochrany přírody organizované jinými, tímto směrem zaměřenými spolky. Samostatné akce, které neperiodicky pobočka organizuje, nebo spolupořádá, byly v letošním velmi ovlivněny pandemií Covid-19.:

a)         Obvyklé předjarní setkání členů pobočky a přednášky v prostorách Muzea východních Čech bohužel neproběhla. Také jsme se nemohli zapojit do ochranářských akcí regionálních spolků jako obvykle.

b)        Pravidelná setkání: členové pobočky a další příznivci entomologie se pravidelně setkávali, pokud to nařízení vlády kvůli pandemii nezakazovala obvykle každé pondělí v Hradci Králové a v neděli v Pardubicích. Podobně se využívají k pravidelnému setkání 2x za rok pořádané výměnné dny v Pardubicích, to ale bylo v roce 2020 omezeno na lednový termín.

c)         V letním termínu, kdy se trochu uvolnila pandemická situace, jsme zorganizovali a uskutečnili ve spolupráci s CHKO Železné hory dne 18.7.2020 terénní vycházku ve Slavické oboře. I přes nepříznivé počasí se zúčastnilo 10 členů a příznivců ČSE.

Individuální výzkumné projekty, na kterých se podílejí členové Východočeské pobočky ČSE:

-        Východní Čechy: výzkumné projekty pro AOPK, Pardubický a Královéhradecký kraj roce 2020 např. výzkumy PR Strádovka, PP Údolí Bystřice, NPP Semínský přesyp, NPR Bohdanečský rybník, NPR Bukačka, EVL Kladruby nad Labem a další individuální práce a odborné posudky pro státní správu.

-        V ČR: CHKO Kokořínsko-Máchův kraj: PP Pod Hvězdou, PP Deštenské pastviny, PP Prameny Pšovky, PP Stříbrný vrch.

-        Zahraničí: výzkumné projekty Slovensko – NAPANT, CHKO Karancs Medves (Maďarsko), CHKO Cerová vrchovina. Členové individuálně odborně spolupracují s Muzejními a výzkumnými institucemi v ČR, ale i v EU i mimo ni. Podílejí se tak v závislosti na své specializaci skupin hmyzu na odborné determinaci sbírkových materiálu, nebo materiálů z výzkumných projektů těchto institucí.  Příklady kooperujících institucí: NM Praha, RMVČ v Hradci Králové, NHM of London, DEI, MN Berlin, NHM Budapest, NM Bratislava apod.  Výstupy z výzkumné činnosti členů jsou individuálně publikovány v odborných časopisech, jako je např. časopis ČSE Klapalekiana atd., nebo i v souborných monografiích.

-        Výstupy z výzkumů jsou zadávány také do nálezové databáze AOPK

Vnímáme, že je složité zaujmout tímto specifickým a poměrně složitým oborem mladou generaci. Proto se snažíme s kolegou Pelikánem pravidelně informovat širokou veřejnost o aktuálních entomologických a ochranářských tématech na facebookového profilu Východočeské pobočky ČSE. Doufáme, že to bude mít pozitivní vliv na mladší generaci.

Dne 31.12.2020                                                                                Mgr. Tomáš Kopecký Předseda VČ pobočky ČSE 


Tvorba www stránek zdarma Webnode