VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI VÝCHODOČESKÉ POBOČKY ČESKÉ SPOLEČNOSTI ENTOMOLOGICKÉ 2019

01.01.2020 17:24

Výroční zpráva o činnosti Východočeské pobočky České společnosti entomologické

1)  Kontakt na pobočku, Výbor :

Kontakt: Předseda VČ pobočky Mgr. Tomáš Kopecký, tel: 604894897, email: kopido@seznam.cz, místo jednání: Obvykle se setkáváme v prostorách Muzea východních Čech Opletalova 334 (areál Gayerových kasáren), 500 01 Hradec Králové 1. GPS: 50°12'46.760"N, 15°50'3.290"E  - zajišťují RNDr. B. Mocek, M. Mikát.

Internetové stránky: https://vychodoceska-pobocka-cse.webnode.cz/

Facebook: https://www.facebook.com/vccse/

Výbor pobočky pracuje ve složení: Předseda: Mgr. Tomáš Kopecký, členové výboru: RNDr. Bohuslav Mocek, Miroslav Mikát, Jan Pelikán, Ing. Jiří Klouček

2)  Aktivita pobočky:

V posledních letech se činnost členů projevuje spíše na bázi individuálních kontaktů, nebo sdružování v menší skupiny pro konkrétní akce. Těmi jsou nejen individuální výzkumné entomologické projekty, jejichž příklady uvádíme níže, ale i akce ve prospěch ochrany přírody organizované jinými, tímto směrem zaměřenými spolky. Samostatné akce, které neperiodicky pobočka organizuje, nebo spolupořádá, jsou:

a)        Setkání 25-30 členů pobočky a přednášky v prostorách Muzea východních Čech proběhla 19.1.2019. Na programu byly body: činnost pobočky a různé; přednášky T. Kopecký a J. Pelikán: promítání „Omán – za brouky pouští nepouští“ J. Pelikán a T. Kopecký: promítání „Výzkumy v Železných horách 2018“

b)        V zimě roku 2019 pomáhali členové pobočky v několika vlnách při přípravě na stěhování depozitářů Muzea východních Čech. Důležitá byla příprava hmyzích sbírek, tj. hlavně velkých kusů, náchylných při přepravě a samotné manipulací s krabicemi k poškození. I díky tomu při stěhování do provizorních prostor sbírky nedoznali úhony. Takto zakonzervovaný materiál přečká několikaletou rekonstrukci budovy depozitářů muzea.

c)         Dne 22.2.2019 provedl člen pobočky J. Pelikán osvětovou přednášku na Střední Zdravotnické škole v Hradci Králové na téma „Omán – zemí pohádek Tisíce a jedné noci“. Dne 5.9.2019 zahájil besedou v Městské knihovně v Chlumci nad Cidlinou náš člen V. Kubík měsíční výstavu v Městském muzeu Loreta na téma „Brouci nejen chlumecka“.

d)        Dne 6.7.2019 rozhodl výbor pro světové dědictví UNESCO na zasedání v Baku o zařazení areálu Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem na seznam Světového dědictví UNESCO. Členové Východočeské pobočky ČSE se podíleli na odborných podkladech, které byly součástí žádosti o zařazení areálu na seznam UNESCO. Jsme rádi, že jeden z našich dlouhodobých výzkumných projektů doznal praktického uplatnění.

e)        Pravidelná setkání: členové pobočky a další příznivci entomologie se pravidelně setkávají obvykle každé pondělí v Hradci Králové a v neděli v Pardubicích. Podobně se využívají k pravidelnému setkání 2x za rok pořádané výměnné dny v Pardubicích.

f)         Členové pobočky se podílejí na akcích jiných spolků, jako jsou pracovní setkání v PP na Plachtě, Dnech Země, Ukliďme Česko apod.

Individuální výzkumné projekty, na kterých se podílejí členové Východočeské pobočky ČSE:

-       Východní Čechy: výzkumné projekty pro AOPK, Pardubický a Královéhradecký kraj roce 2019 např. výzkumy PR Kováčská a Úlibická bažantnice, PP Buchtovka, PR Hubský, PP Chuchelská stráň, PR Zubří, PR Zemská brána, PR Spálava, PR Vršovská olšina, EVL Kladruby nad Labem a další individuální práce a odborné posudky pro státní správu.

-       Zahraničí: výzkumné projekty Slovensko – NAPANT, CHKO Karancs Medves (Maďarsko) Omán, Kyrgyzstan, Kanárské ostrovy apod. Členové individuálně odborně spolupracují s Muzejními a výzkumnými institucemi v ČR, ale i v EU i mimo ni. Podílejí se tak v závislosti na své specializaci skupin hmyzu na odborné determinaci sbírkových materiálu, nebo materiálů z výzkumných projektů těchto institucí.  Příklady kooperujících institucí: NM Praha, RMVČ v Hradci Králové, NHM of London, DEI, MN Berlin, NHM Budapest, NM Bratislava apod.  Výstupy z výzkumné činnosti členů jsou individuálně publikovány v odborných časopisech, jako je např. časopis ČSE Klapalekiana atd., nebo i v souborných monografiích.

-       Výstupy z výzkumů jsou zadávány také do nálezové databáze AOPK

Vnímáme, že je složité zaujmout tímto specifickým a poměrně složitým oborem mladou generaci. Proto se snažíme s kolegou Pelikánem pravidelně informovat širokou veřejnost o aktuálních entomologických a ochranářských tématech na facebookového profilu Východočeské pobočky ČSE. Doufáme, že to bude mít pozitivní vliv na mladší generaci.

Dne 31.12.2019                                                                                  Mgr. Tomáš Kopecký

                                                                                                              Předseda VČ pobočky ČSE